Jaka Polska Seniora?

Marzena Okła-Drewnowicz
Posłanka na Sejm RP

Chciałabym opowiedzieć Wam o Polsce Seniora.

Ale zacznę tę moją opowieść bardzo osobiście. Jakiś czas temu w moim rodzinnym Świętokrzyskim państwo PiS doprowadziło do likwidacji kliniki, która ratowała ludziom życie. Teraz ludzie z tętniakami, w złotej godzinie, muszą jechać po kilkadziesiąt kilometrów do innego powiatu. Wiecie, co zrobili seniorzy? Starsi, schorowani, zdesperowani? Wyszli na ulice. Ze łzami w oczach walczyli o miejsce, które po latach ich ciężkiej pracy dla Polski, dało im poczucie bezpieczeństwa. I jeśli ktoś mnie dziś zapyta, gdzie jest senior w państwie PiS, odpowiadam: właśnie tam: na ulicy, walcząc o swoje zdrowie i spokój w jesieni życia.

Platforma Obywatelska jest właśnie po to, żeby nigdy do takich sytuacji nie dopuścić. Żeby ci ludzie mogli się cieszyć dobrym samopoczuciem, profesjonalną opieką medyczną i pewnością, że mają w tej Polsce Obywatelskiej swoje ważne miejsce.

Zanim powiem o wizji, muszę też wyraźnie zaznaczyć, co będziemy naprawiać.

I powiedzmy sobie jasno: Dzisiaj pani premier Szydło natchnionym głosem powie, że seniorzy skorzystali na dobrej zmianie. Spójrzmy prawdzie w oczy: jedyny senior, który skorzystał na dobrej zmianie to jest Tadeusz Rydzyk. Dostał już kilkaset milionów. Ile Wy dostaliście, drodzy seniorzy? Po tych szumnych obietnicach dobrobytu?

My mówimy o tym, że godność seniora to m.in. 13. emerytura. Ktoś się zaśmieje: marzyciele, skąd macie pieniądze. To ja Wam powiem. Chociażby ponad 2,5 MILIARDA państwo PiS wydaje na program "strzelnica w każdym powiecie" . To jest właśnie najważniejsza różnica między państwem PiS a Polską Obywatelską. Oni dają na strzelnice, a my chcemy dać seniorom. Bo wiemy, ile dla nas zrobili, pamiętamy, że przekazali nam to, co najlepsze i najpiękniejsze.

Słynne darmowe leki. Mówili: darmowe leki dla każdego seniora. Niech każdy z Was teraz sobie odpowie, ile leków dostaje za darmo. Wy najlepiej wiecie, o ile podrożały lekarstwa.
Obniżyli wiek emerytalny, rozsadzając ZUS. Niedługo emerytury będą głodowe. A teraz co? Teraz chcą wam dać kilka stówek przed świętami i myślą, że zamkną wam usta.

Tyle o hipokryzji. Teraz ta pozytywna część. Polska przyjazna seniorom. Z godnym dla nich miejscem. Już w poniedziałek zainaugurujemy wielki projekt senioralny Platformy Obywatelskiej, którego mam zaszczyt być koordynatorem. Rozjedziemy się po całej Polsce i będziemy konsultować z seniorami nasz program. Mało tego. My go razem z nimi napiszemy. Będziemy w małych gminach i dużych miastach.

To Platforma Obywatelska stworzyła w Polsce politykę senioralną. To wielka zasługa przede wszystkim premier Ewy Kopacz, która miała odwagę myśleć śmiało i perspektywicznie. Teraz trzeba wzmocnić tę politykę. My wiemy, że polski senior musi mieć zapewnione trzy ważne filary - GODNE ŻYCIE, ZDROWE ŻYCIE i AKTYWNE ŻYCIE.

Ta polityka senioralna, zwrot w kierunku tego najstarszego pokolenia to ważna część programu samorządowego Platformy Obywatelskiej. To właśnie w samorządach musi być silnie osadzona, bo to tam rozwiązuje się takie zwykłe, codzienne problemy. Seniorów będzie coraz więcej, mówią o tym wszystkie wskaźniki demograficzne. To nasze wielkie wyzwanie i zobowiązanie. Dzisiaj PiS proponuje kilkaset złotych do ręki i nic więcej. To jest ta odpowiedzialna polityka senioralna? Platforma Obywatelska jest gwarancją śmiałych wizji i realnych rozwiązań. Bo pokazaliśmy, że potrafimy.

Chcemy wsparcia dla Rad Seniora, senioralnych budżetów obywatelskich, wreszcie chcemy większej aktywizacji. Dzisiaj potrzeby seniorów diametralnie się zmieniają. Seniorzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, czerpać z cywilizacyjnych osiągnięć technologicznych, działać w kulturze. To najstarsze pokolenie chce się także uczyć, przez całe życie, dlatego ustawiczna edukacja to ich i nasza wielka przyszłość. To dzisiaj my musimy za nimi nadążyć i stworzyć dla nich jak najlepsze warunki. Platforma Obywatelska wie, jak to zrobić.
Wiemy, jak istotne jest bezpieczeństwo zdrowotne. Ważny jest dla nas ogólnopolski pakiet badań medycznych dla seniora i stałe monitorowanie jego zdrowia. Postawimy na rozwój telemedycyny. Chcemy systemu mieszkań chronionych, zapewnienia profesjonalnych usług opiekuńczych.

Polska przyjazna seniorowi to wreszcie zagwarantowanie mu godnego życia. Na forum ekonomicznym w Krynicy zapowiedzieliśmy rewolucyjny pomysł - emerytura bez podatku. Będziemy o tym mówić, konsultować, rozmawiać. I proponować konkretne rozwiązania.

Ale powiem Wam tyle - patrzymy w przyszłość młodego pokolenia, ale pamiętając o tych, którzy dali nam wszystko, co dla nas najpiękniejsze i najważniejsze. I kiedy przychodzi do mnie pan Zenon, pan Marian, moi kochani wojownicy o szpital w Starachowicach i widzę ich zaangażowanie i serce, wiem, że warto walczyć o Polskę Seniora. I mamy do tego wiele sił.